Medycyna estetyczna
Na prośbe naszych pacjentów rozszerzyliśmy naszą ofertę o możliwość zabiegów medycyny estetycznej jak botox i kwas hialuronowy
 
Botox (toksyna botulinowa)
W dermatologii estetycznej podajemy botox w celu wygładzenia zmarszczek operując dawkami rzędu 20-60 jednostek w czasie jednego zabiegu. Stosuje się więc go w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach, które działają tylko w miejscu podania.
Wskazania
Botox przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Może być łączony również z innymi metodami liftingu twarzy.

Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu zmarszczek:
• między brwiami (zmarszczki “lwie”, okolica gładzizny czoła)
• poprzecznych czoła
• wokół oczu (kurze łapki)
• innych: powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi

Przebieg zabiegu
Toksyna botulinowa jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego.

Ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem (np. EMLA) na około 30 minut przed zabiegiem.
Po zabiegu Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu - czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoxu, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za "kurze łapki" skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku. Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest stosunkowo prosta, jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywnośći. Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest niewidoczne. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia, do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.

Postępowanie po zabiegu
• unikać masażu w miejscach wstrzyknięć
• w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu)
• nie wykonaywac intensywnych ćwiczeń fizycznych przez okres 7 dni po zabiegu. Czy botulina jest tylko dla kobiet?
Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, dając im świeżość i zwiększając przystępność np w negocjacjach.

Powtarzanie zabiegów
Zabiegi można powtarzać co 6 - 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu.

Koszty zabiegów
Koszt zabiegu przy użycie Botoxu wacha się w granicach od 600,- do 2000,- PLN w zależności od dawki zastosowanego preparatu.

 

 

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry, wiąże i magazynuje w niej wodę. Jego zawartość zmniejsza się w miarę upływu czasu, co jest jedną z przyczyn powstawania zmarszczek i bruzd. Podobnie jak zmarszczki mimiczne, u jednych osób pojawiają się one wcześniej, u innych bardzo późno. Dlatego zabieg najlepiej wykonać wtedy, kiedy widzimy, że już pojawiły się bruzdy i zagłębienia, nieważne, czy mamy 32 czy 42 lata. Trwałość zabiegu zależy od wieku, typu skóry, mimiki, stylu życia. U większości pacjentek zabieg wypełnienia powtarzamy po około 10-12 miesiącach, ale jeśli go nie powtórzymy, to skóra wraca do stanu sprzed zabiegu z reguły dopiero po upływie kolejnych 12 miesięcy. Kwas hialuronowy przeznaczony jest do wypełniania głębszych zmarszczek i bruzd, najczęściej bruzd nosowo - wargowych, między brwiami i wokół ust. Wykorzystujemy go również do powiększania ust, zmniejszania tzw. dołów pod oczami, a także powiększania kości policzkowych i modelowania konturu twarzy.
Działanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy należy do substancji niezwykle cenną dla ludzkiego organizmu. Jego działanie polega na łączeniu ze sobą włókien elastylowych i kolagenowych w skórze właściwej oraz utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry poprzez wiązanie cząsteczek wody. Dzięki swym właściwościom zapewnia gładkość skóry, dodatkowo ma zdolność do usuwania wolnych rodników oraz minimalizowania stanów zapalnych skóry. Dla wyobrażenia siły kwasy warto dodać, że jego jeden gram potrafi połączyć ok. 6 litrów wody. Niestety wraz z wiekiem jego ilość maleje co prowadzi do pojawiania się zmarszczek.
Jest to bezbarwna, przeźroczysta substancja o konsystencji żelu. Dostępny jest w postaci kapsułek, zawierających w swoim składzie mikrocząsteczki naturalnego kwasy hialuronowego. W obecnym czasie jest pozyskiwany za pomocą syntetycznych biotechnologicznych metod. Wytwarzają go specjalnie dobrane szczepy bakterii, które są hodowane na odpowiedniej dla swoich potrzeb pożywce.
Kwas hialuronowy stosowany jest od dawna zarówno w medycynie jak i w kosmetykach. Jego głównym przeznaczeniem jest nawilżanie. Używany w kosmetykach wspomaga odbudowę uszkodzonego naskórka, wygładza, poprawia elastyczność skóry, ujędrnia i tworzy na naskórku ochronny film, który ma na celu zapobieganie utracie wilgoci.
Co oznacza skrót HA? Czym jest kwas hialuronowy?
Oznaczenie HA jest funkcjonującym skrótem od nazwy kwas hialuronowy. W chemii występuje jako glikozoaminoglikan, jest rodzajem rodzaj polisacharydu. Jednak wbrew swojej nazwie nie należy do kwasów a do biopolimerów. Należy on do największej grupy związków mających taką samą budowę chemiczną u człowieka i bakterii. HA występuje we wszystkich organizmach żywych. Został wyizolowany już ponad 70 lat temu.
Zastosowanie kwasu
Kwasem hialuronowym wypełnia się uszkodzone stawy, niweluje blizny, wykorzystuje się go również do zabiegów korekcyjnych i modelujących, np. przy poprawie konturu ust, ich uwypukleniu, zmniejszeniu zmarszczek, podniesieniu policzków, wypełnieniu ubytków ciała, poprawy wyglądu piersi, konturowania, powiększania i ujędrniania pośladków, ud oraz łydek. Kwas znalazł także zastosowanie przy korekcji i modelowaniu narządów płciowych.
Sól kwasu czyli hialuronian sodu jest składnikiem filmu łzowego, dlatego też znalazła zastosowanie w łagodzących kroplach do oczu i w płynach do soczewek kontaktowych.
Istnieje wiele produktów na bazie HA. Jedne z nich zawierają czysty kwas hialuronowy, inne dodatkowo zawierają składzie zawierają substancje przedłużające jego trwałość. Jak wiadomo za zabiegi najbardziej bezpieczne uważa się wypełnianie z użyciem czystego kwasy hialuronowego bez żadnych dodatków.
Bezpośrednie wstrzykiwanie kwasu daje znacznie lepsze rezultaty niż działania zewnętrzne np. za pomocą kremów. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki HA są za duże, aby dostać się w głąb skóry. Jeżeli wstrzyknięcie kwasu hialuronowego nie jest możliwe istnieje jeszcze jeden sposób w którym kwas może zostać wprowadzony w skórę. Odbywa się to za pomocą aplikacji kremu zawierającego kolagen o wyższej czystości. Zastosowany preparat składa się z mniejszych cząsteczek dlatego też może wnikać głębiej niż w wierzchnie warstwy skóry.
W obecnym czasie naukowcy prowadzą eksperymenty łącząc kwas hialuronowy z innymi substancjami o właściwościach odmładzających np. retinol- A, saponina, pro-xylane. Saponina pobudza syntezę naturalnego kwasu hialuronowego, pro-xylane natomiast wzmacnia tkankę podporową.
Czy stosowanie HA jest bezpieczne?
Kwas hialuronowy należy do substancji biozgodnych. Po jego zastosowaniu nie występują żadne niekorzystne reakcje typu alergia, pieczenie, zaczerwienienie, ogólne podrażnienie. Produkty które w swoim składzie zawierają wyżej wymienioną substancję można bezpiecznie stosować zimą, ponieważ ta nie rozszerza naczyń krwionośnych w przeciwieństwie do zwykłych kremów, których czynnikiem nawilżającym jest po prostu woda.

Powrót do oferty